Książka, o której trudno nie mowić

Moje horyzontu zastosowań lean’u zaczełam rozszerzać o usługi. Więc chwyciłam po książkę pod obiecującym tytułem… „Lean banking”.
Natknęłam się na książkę, której nie da się streścić. Jej każda strona jest kwintesencją danego zagadnienia. Prawdziwie „zleanowane” dzieło.


Chwytając tę książkę w dłoń miałam zamiar przedstawić Wam w kilku słowach jej zawartość, aby każdy mógł namiastkę jej mieć. Jednak nie potrafię. Książka przedstawia transformację banku za pomocą six sigmy, lean’u i ich narzędzi. Krok po kroku są przedstawione kolejne etapy transformacji, bez żadnych nadprogramowych opisów i wywodów.
A o jakiej pozycji mowa?

LEAN BANKING. Zastosowanie Six Sigma w świecie finansowym z przykładami.
Fabrizio Majorana, Alessandro Morelli

Krok po kroku są przedstawiane fazy: define, measure, analyze, improve, control. W każdej są wyszczególnione określone narzędzia, jakie w danej sytuacji były wykorzystywane wraz z przykładami ich.

Pomijając cenne metody zawarte w tej książce porusza ona jeszcze jedno ważne zagadnienie mianowicie, że praca w doskonalenie procesów bez poparcia kierownictwa jest żmudna. Zespół powinien otrzymać wszelkie pełnomocnictwa, które są konieczne w działaniu. Ponadto obszary doskonalenia powinny przekładać się na aktualne cele strategiczne firmy.  Wtedy jest ich zasadność. Jeżeli ktoś już próbował zmieniać proces produkcyjny czy usługowy a nie było to namaszczone przez kierownika to kojarzy sytuację. Nikt nie chce zmian bo zmiany są dla nas czymś nowym, nie czujemy się z nimi komfortowo, towarzyszy temu nauka nowych rzeczy… a przecież po co? Skoro „nie było źle”, „przecież jest dobrze”, „nikomu to nie przeszkadza”. Jeżeli za naszymi czynami idzie echo słów kierownika, to proces akceptacji i ich wdrażania jest sprawniejszy.

Uważam tę książkę za skarbnicę cennych wskazówek przy doskonaleniu procesów. Przypuszczam, że gdyby tę książkę miało wydać wydawnictwo, które specjalizuje się w tematyce lean to podzieliłoby jej zawartość na 5 pozycji i jeszcze podniosło cenę.