Zamiast tracić – wykorzystaj

Mówią, że czas to pieniądz ale czy udało się kiedyś komuś pożyczyć 30 min? Zawsze się gdzieś przemieszczałam – jak byłam młodsza dojeżdżałam do szkoły, potem przeniosłam się do większego miasta, które miało wiele perspektyw ale wszędzie trzeba było się dostać. Czy czas stracony na dalekie podróże powinien nas odstraszać od zdecydowania się na nie?

Praca często wiąże się z dojazdami. Moja praca marzeń chyba powinna być ulokowana 5 min pieszo od mojego miejsca zamieszkania abym nie traciła dziennie wiele czasu na przebywanie w drodze. Może dałabym się namówić na pracę dalej umiejscowioną gdyby prowadził tam przyjemny park – wtedy jeszcze można byłoby ten czas wykorzystać rekreacyjnie. Niestety w tym momencie raczej niełatwo o takie okoliczności. Aktualnie moja droga składa się z wędrówki pieszej, szalonej jazdy autobusem i krótkiego etapu piechotą.

Zawsze mam jakiś plan na popołudnie dlatego każda chwila spędzona nie w pracy a wynikająca z konieczności dostania się do niej jest dla mnie tym boleśniej stracona. Pamiętam, że jak zaczynałam dojeżdżać do pracy to moim pierwszym zajęciem było obserwowanie okolicy. Jednak po jakimś czasie dostrzegłam, że oprócz osób uczestniczących w porannym życiu sceneria pozostaje bez zmian.

Niedługo potem zdecydowałam się na czytanie książki. Ostatecznie nie trwało to długo. Zrozumiałam, że celem kierowcy jest dowiezienie nas do wyznaczonego punktu co nie jest równoznaczne, że pozostaniemy w całym kawałku. Dynamika jazdy nie sprzyjała mojej uwadze na książce wiec szybko z tego zrezygnowałam.

Następnym kołem ratunkowym, jakiego się chwyciłam były fiszki z języka angielskiego. Cel, jakim było wypełnienie czasu w autobusie, został nawet zrealizowany lecz nie byłam zadowolona z rezultatów. Słówka w różnym stopniu zostawały mi w głowie, choć starałam się w myślach stworzyć różne dialogi i scenki. Z drugiej strony jak nie miałam miejsca siedzącego to jedną ręką musiałam się trzymać poręczy wiec wykorzystanie z drugiej ręki w celu ogarnięcia karteczek i podręcznej torebki nie należało najłatwiejszych.

Gdy już zrozumiałam, że  środowisko autobusu jest specyficzne zdecydowałam, że spróbuję szczęścia ze słuchawkami. Najważniejszym pytaniem było co będę słuchać? Nie jestem fanką jakiegoś konkretnego zespołu ani muzyki więc prawdę powiedziawszy mogłabym słuchać czegokolwiek. Jednak słuchanie czegokolwiek mnie nie satysfakcjonowało. Któregoś dnia trafiłam na stronę ToSięOplaca.pl i artykuł gdzie były wypisane inspirujące strony internetowe, na które autorka bloga zagląda. W gąszczu różnych propozycji znalazłam do tej pory obce mi podcasty. Z racji, że z natury mam tendencję do próbowania nowych rzeczy zaczęłam się z nimi zaznajamiać i tak je pokochałam! Okazało się, że podcasty to internetowe nagrania audio dotyczące przeróżnych tematów i obszarów. Taki podcast może być dialogiem miedzy kilkoma osobami jak i monologiem jednej osoby z danej dziedziny. Tematy są najróżniejsze więc szybko znalazłam coś dla siebie! Dodatkowo na system Android jest wiele aplikacji, które umożliwiają kolejkowanie nagrań 🙂
W taki sposób trafiłam na podcast Menadżer Plus i od tego czasu jestem zagorzałą fanką tej audycji, która wychodzi spod mikrofonu Mariusza Chrapko. Audycje nie tylko są ciekawe i inspirujące. Można wziąć udział w konkursach i postarać się o ciekawe nagrody a całość bardzo dobrze sie słucha.

Sama już nie przedłużam. Kończąc wpis chciałam zwrócić uwagę, że jeżeli czegoś się nie da wyeliminować to trzeba się zastanowić „czym to zakleić” – ja przykładowo zwróciłam uwagę na moją drogę do lepszej organizacji czasu w komunikacji miejskiej.  Nie jest powiedziane, że jak już jakies rozwiazanie znajdziemy to będzie jedyne i najlepsze bo może wraz z rozwojem technologii i systemów poznamy jeszcze ciekawsze rozwiązania. Więc szukajmy zawsze optymalnego 🙂

***

–> Link do artykułu, który wskazał mi ciekawe strony KLIK

–> Podcast, który bardzo polecam MariuszChrapko.com